Tro&Tvivl: 'Hvad sker der, når vi dør?'

Tro&Tvivl: 'Hvad sker der, når vi dør?'

Tro&Tvivl: 'Hvad sker der, når vi dør?'

Tirsdag 1. december 2026, kl. 19:00
Munkebjerg, Østerbæksvej 87, 5230 Odense M

Tro & Tvivl: En tænkepause ved Jonas Bjertrup Hennild

Kom med til fire foredrag, hvor vi dykker ned i kristendommens store emner og relaterer dem til vores daglige liv.

Kan man tro på Gud og være fuld af tvivl på samme tid? Hvorfor er Gud så tavs, når verden brænder? Og hvad betyder de gamle, svære ord i kirken egentlig for vores moderne hverdagsliv?

Mange af os bærer på store spørgsmål, som vi sjældent får anledning til at drøfte med andre. I denne foredragsrække inviterer vi indenfor til fire aftener, hvor vi dykker ned i kristendommens helt store emner. Vores præst, Jonas, vil gøre de store teologer forståelige og oversætte de tunge, teologiske begreber til et sprog, vi kan forholde os til i vores daglige liv.

Kom og tænk med. Her er der højt til loftet og plads til kritiske spørgsmål.

14 dage inden hvert foredrag ligger et kompendium med udvalgte tekster klar på kirkekontoret. Disse kan læses som introduktion og inspiration til aftenens tema. Det er dog ikke et krav, at de skal hentes og læses for at deltage.

Dato og tema

  • Tirsdag 1. december kl. 19.00-21.00:  ’Hvad sker der, når vi dør?’ – om fortabelse og evigt liv

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed